Lärare i idrott och naturturism

Nu ska skolan utveckla sin Naturturismutbildning. I denna kommer vi bl.a. att arbeta med hur natur- och kulturmiljöer kan nyttjas för rekreation och företagande samt hur hållbara naturupplevelser kan utvecklas och nyttjas inom naturturismen. Din tjänst kommer även att innehålla undervisning i idrott/hälsa. Är du personen som vi söker som vill vara med om denna spännande utveckling?

Vi erbjuder nu ett vikariat på 80% med möjlighet till fast anställning som lärare i naturturism och idrott/hälsa under perioden 16/8 -2021 – 22/6-22. Den innefattar undervisning och delaktighet i att utveckla naturturismutbildningen med lokal förankring. Vi söker dig som har kunskap och erfarenhet från branschen och att du har pedagogisk utbildning och erfarenhet av t.ex. idrott och hälsa. B-körkort är ett måste. Det är också meriterande att ha erfarenhet av olika äventyrsporter såsom Klättring, Havskajak, MTB och utförsåkning.

Länk till annonsen:

https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/annonser/24793362