Lärare i skogsbruk

Skolan söker nu en skogslärare där ditt uppdrag är att utbilda framtidens medarbetare inom skog. Som lärare kommer du jobba tillsammans med skolans elever och personal. Det är främst kurser inom skogsskötsel, motorsåg, mångbruk av skog, naturbruk och entreprenörskap som är tanken att du ska undervisa i. Vi erbjuder nu en tillsvidareanställning som lärare i skogsbruk med start oktober 2021 eller enligt överenskommelse.

För att passa till tjänsten tror vi du har en skoglig högskoleutbildning och/eller samlat på dig breda skogliga kunskaper under yrkeslivet samt att du besitter bra motorsågskunskaper. Du ska gilla att arbeta med ungdomar och med en trygghet kunna förmedla dina kunskaper. Vi är en liten skola där varje medarbetare utgör en viktig roll så stor vikt kommer läggas på personlig lämplighet. Tveka inte på att höra av dig om du tycker detta verkar intressant. Det är meriterande om du är redan idag behörig lärare. Krav på B-körkort.

Lärare inom skogsbruk – Ryssbygymnasiet AB – Platsbanken (arbetsformedlingen.se)