Certifierade av Teknikcollege!

Vi är nu en del av den celebra skaran av utbildningar som blivit certifierade av Teknikcollege!

Teknikcollege är Sveriges största samverkansplattform för industrins kompetensförsörjning och en kvalitetsstämpel på utbildningar där skolor och branschen samverkar för att öka attraktionskraften och kvaliteten på utbildningarna. På RyssbyGymnasiet är det vår skogsmaskinförutbildning och naturvetenskaplig inriktning skog som har blivit certifierade.

”Detta visar att våra utbildningar håller hög kvalitet och att vårt samarbete med branschen lönar sig för att eleverna ska få den bästa utbildningen. Extra roligt är att vår NV-inriktning med skog blir certifierad. Denna utbildning finns bara på RyssbyGymnasiet och på denna får eleverna läsa både behörighetsgivande kurser inom biologi, fysik, kemi och matematik och yrkeskurser inom skog så att eleven antingen kan jobba inom den gröna sektorn eller läsa vidare med siktet inställt på en framtid inom denna” – Rektor Ann Gustavsson Goddijn